Konference a workshopy
V této sekci naleznete informace o akademických akcích pořádaných katedrou, ať už se jedná o konference pořádané pravidelně, konference již proběhlé nebo v budoucnu chystané.
Argumentation Conference Brno
Mezinárodní multidisciplinární konference o alternativních metodách právní argumentace se koná od roku 2011 každé dva roky. Její náplní je objevování alternativních metod právní argumentace – zejména těch, které nejsou pravidelně užívány v praxi – a otevření prostoru pro rozpravu popisující právo a jeho působení ve společnosti z perspektiv jiných vědních oborů. Představuje ojedinělý prostor pro výměnu aktuálních odborných názorů v mezinárodních souvislostech.
Konference se kromě hlavního nosného tématu skládá ze čtyř workshopů, z nichž každý se specializuje na specifickou metodu studia právní argumentace.
Formal Methods in Legal Reasoning
Workshop zajišťuje platformu vhodnou pro diskuzi o alternativních způsobech strukturování a prezentování právních argumentů. Stejně tak se zabývá argumentací vedoucí k odstranění víceznačnosti přirozeného jazyka a zvětšením rozsahu jeho možného automatického zpracování při zachování jeho přirozené formy a obecné srozumitelnosti.
Law and Literature
Tento workshop si klade za cíl vytvoření prostoru pro diskuzi o současné aplikovatelnosti literatury v právu a právní vědě. Umožňuje šířit objevy mezi právníky, právními akademiky, experty a také akademiky z různých společenskovědních oborů. Účastníci též debatují nad tím, jakým způsobem výsledky použít v praxi.
Law and Language
Modernita a postmodernita v právní teorii a kritice přinesly jazyk a právo do blízkých souvislostí. Kritika spojená s jazykem, představivost, narativita nebo rétorické prostředky si našly svou cestu do analýz právní argumentace a zdůvodňování, což odráží i náplň tohoto workshopu. Cílem je poskytnout prostor pro diskusi o těchto a podobných otázkách v souvislosti s právní argumentací.
Law and Visualisation
Současná společnost se díky rychlému rozvoji informačních a komunikačních technologií stává stále vizuálnější. Workshop se proto zaměří jak na teoretické aspekty, tak na praktické dopady vizualizace práva. Účastníci jsou podporováni v tom, aby se podělili o své názory a zkušenosti s využíváním obrazů v právní komunikaci. Diskutovat lze zejména o vlivu na zrychlení právní komunikace, její komplexnost a její limity (tj. právní výklad obrazů).
Více informací naleznete na webových stránkách konference: https://argumentation.law.muni.cz/
MUNI Legal Theory Workshop
Již řadu let zdárně fungující vědecký workshop pořádá několikrát do roka setkání jak v českém, tak v anglickém jazyce. Workshop je obvykle tematicky zaměřen na vystoupení jednoho či dvou hostů, kteří představí svou odbornou publikaci a následně o ní s posluchači debatují. Pro zájemce, kteří se konference nemohou účastnit osobně, je vždy k dispozici i vzdálený přístup přes MS Teams. Na setkáních jsou vřele vítání i zahraniční účinkující. V případě zájmu se nám prosím ozvěte na adrese teorka@law.muni.cz.
Výběr z dosavadních vystoupení:
- Héctor Morales: On the Distinction between Statutory and Constitutional Interpretation
- Adam Dyrda, Tomasz Gizbert-Studnicki: The Limits of Theoretical Disagreements in Jurisprudence
- Szymon Mazurkiewicz: Explanation of Human Rights in Light of Contemporary Analytic Metaphysics
- Zdeněk Červínek: Proportionality, Balancing and Legal Certainity: Deflecting the Ad Hoc Objection
- Mark Goodale: Reinventing Human Rights
- Kosuke Kiyama: How Should Human Dignity be a Ground for Human Rights? A Preliminary Exploration
- Jorge Silva Sampaio: I, robot have rights! Haven't I? An Essay on Conceptual and Normative Restraints on Holding Legal Positions
- Pedro Moniz Lopes: Relevance and Equality: An Analytical Account
- Raquel Franco: Naturalizing Interpretation
- Alexander Somek: Constituting the Legal Relation
- Maciej Próchnicki: Numerical Decision-making
Budoucí akce
Pro přehled akcí, které plánujeme do budoucna, sledujte Facebook naší katedry.
Proběhlé akce
2nd Central European Conference of Legal Ethics
Dne 10. 5. 2024 hostila naše katedra druhý ročník mezinárodní konference věnované profesní etice právníků ve středoevropském prostoru. Zúčastnili se jí akademici a praktici z České a Slovenské republiky, Slovinska a Maďarska.
Proportionality: Current Challenges and Perspectives
Mezinárodní konference s názvem Proportionality: Current Challenges and Perspectives proběhla v pátek 10. září 2021 a přivítala řadu účastníků s nadmíru zajímavým programem. Ze zahraničních hostů vystoupil jmenovitě Mattias Kumm (Proportionality Review: An Antidote to Four Pathologies in Democratic Politic), Jorge Manuel da Silva Sampaio (The Normative Foundation of Proportionality), Jan R. Sieckmann (Proportionality as Optimisation), Giovanni Sartor (The Logic of Proportionality), Matthias Klatt (Balancing Rights and Interests) a David Duarte (Proportionality in the Narrow Sense and the Positivist Weight Formula).
Masarykovu univerzitu pak zastoupil Tomáš Sobek se svým příspěvkem Proportionality with(out) Aggregation. Českou vědu dále reprezentoval i Pavel Ondřejek (Proportionality and Coherence of the Constitutional Order) a Zdeněk Červínek (Proportionality, Balancing and Legal Certainty: Deflecting Ad Hoc Objection).
Weyrovy dny právní teorie
V letech 2014 – 2022 katedra právní teorie pořádala prakticky každoročně mezinárodní vědeckou konferenci určenou zejména pro právní vědce a doktorské studenty z oboru teorie práva. Konference za dobu své existence vytvořila příjemnou tradici přátelského setkávání příznivců právní teorie, stala se dějištěm řady zajímavých vystoupení a vygenerovala jako výstup celou řadu obsáhlých sborníků.
Přehled témat jednotlivých ročníků:
2022 |
|
2020 |
|
2019 |
|
2018 |
|
2017 |
|
2016 |
|
2015 |
|
2014 |
|
Další informace včetně odkazů na sborníky jsou dostupné přímo na webových stránkách Weyrových dnů právní teorie: http://teorka.law.muni.cz/content/cs/.